Parodontologija

Koji su uzroci parodontopatije?
Parodontopatije uzrokuju specifične bakterije koje se nalaze u zubnim naslagama-dentalnom plaku. Ove, tzv. parodontopatogene bakterije dovode u početku do infekcije i upale desni. Ukoliko dovoljno dugo traje i ne leči se, upalni proces se postepeno širi što dovodi do oštećenja i drugih delova parodoncijuma a pre svega do propadanja koštanog ležišta zuba. Na taj način zub gubi potporu u vilici što sa sobom nosi čitav niz funkcionalnih i estetskih problema. Osim parodontopatogenih bakterija u etiologiji parodontopatija značajni su i svi oni lokalni faktori koji omogućavaju pojačano nakupljanje dentalnog plaka (kariozni zubi, neadekvatne plombe, loši protetski radovi), kao i neka opšta oboljenja (dijabetes), loše navike (pušenje) genetska predispozicija, stres…. jer doprinose napredovanju bolesti.
Koji su simptomi parodontopatije?


Kako izgleda terapija parodontopatije?
Lečenje parodontopatije se odvija u nekoliko faza i njihov redosled je izuzetno važan. Na samom početku potrebno je ukloniti dentalni plak i druge naslage sa zuba. Naročito je značajno ukloniti naslage koje se nalaze ispod desni a koje pacijent ne može sam da ukloni pranjem zuba, i obraditi parodontalne džepove kako bi se upalni proces stavio pod kontrolu i sveo na najmanju moguću meru. Time se podižu reparatorne sposobnosti organizma i osigurava da se nastavak lečenja odvija u neinflamiranoj sredini što je preduslov za uspeh terapije. Nakon toga sledi hirurška faza koja ima za cilj smanjenje dubine parodontalnih džepova i stvaranje uslova za sprečavanje recidiva bolesti.
Režanj operacijama, naročito uz upotrebu različitih koštanih zamenika (“veštačka kost”) i drugih biomaterijala, moguće je značajno redukovati dubinu džepova i vratiti desnima narušenu morfologiju. Hirurška faza lečenja uključuje i korekciju nekih estetskih problema koji su pacijentima veoma važni, a pre svega prekrivanje ogoljenih korenova zuba u slučaju da je došlo do povlačenja desni. Isto tako, hirurškim intervencijama, ukoliko je to potrebno, vrši se i priprema zuba za protetsku rehabilitaciju pacijenata i uravnoteženje zagrižaja. Na kraju, redovnim kontrolnim pregledima i pravovremenim reagovanjem sprečava se recidiv bolesti i desni održavaju zdravim.


Terapija parodontopatije je kompleksna i zahteva aktivnu saradnju pacijenta i stomatologa. Veoma je važno da pacijenti budu dobro informisani o uzrocima, toku i posledicama bolesti kao i da budu maksimalno motivisani za lečenje. Trud, vreme i energija koju u to ulože višestruko im se vraća jer im obezbeđuje da znatno produže vek svojim zubima. Ukoliko imate problema sa parodontopatijom slobodno nam se obratite, jer mi znamo kako da vam pomognemo.