Bolesti zuba
Popravka i lečenje zuba predstavljaju osnovne intervencije u stomatologiji i to je ono čime se svaka stomatološka ordinacija prevashodno bavi. Zubni karijes je čest i široko rasprostranjen zdravstveni problem, zapravo jedan je od najčešćih problema u stomatološkoj praksi. Ono što pacijente najviše zanima je kako da prepoznaju pojavu karijesa, kako se ovaj problem leči, da li je procedura bolna i šta će se desiti ukoliko se karijes ne sanira.

Zubni karijes uzrokuju mikroorganizmi koji se nalaze u naslagama na zubima a čija aktivnost dovodi do demineralizacije i propadanja čvrstih zubnih tkiva – gleđi i dentina. Simptomi su u početku blagi, ali osetljivost zuba na hladno, toplo ili slatko treba da vas alarmira da je vreme da posetite stomatologa. U koliko se u ovoj fazi karijes ne sanira i ne spreči dalje širenje, proces napreduje i obično dovodi do infekcije i upale zubne pulpe odnosno živca. Tada i simptomi postaju više izraženi i prerastaju u intenzivnu zubobolju što sve skupa zahteva komplikovanije i dugotrajnije lečenje.
Kako izgleda lečenje karijesa?
Iako karijes dovodi do ireverzibilnog oštećenja zuba lečenje je u većini slučajeva jednostavno, ukoliko se preduzme na vreme. Nakon pažljivog mehaničkog uklanjanja kariozno promenjene gleđi i dentina i toalete kaviteta, oštećeni deo zuba se restaurira kompozitnim ispunom (plombom).


U slučajevima da se ne reaguje na vreme, nego tek nakon što je već došlo do infekcije i upale zubne pulpe, tada se mora preduzeti tzv. endodontsko lečenje. To podrazumeva uklanjanje živca iz komore i kanala korena zuba, te punjenje kanala korena odgovarajućim materijalima. Kanal mora biti adekvatno obrađen i ispunjen u potpunosti kako ne bi došlo do širenja infekcije u prostor oko vrha korena zuba i formiranja ciste ili granuloma. U tu svrhu se pored ručnih dodatno koriste i mašinski instrumenti za obradu što poboljšava sam proces i dodatno povećava uspeh lečenja.
Kako sprečiti karijes?
Pravilnim održavanjem oralne higijene i redovnim kontrolama kod stomatologa, možemo sprečiti pojavu karijesa ili ga na vreme uočiti i lečiti. Periodično profesionalno čišćenje zuba doprinosi tome da zubi budu manje podložni nastanku karijesa. Preporuka je da se uklanjanje zubnog kamenca i kontrola zuba obavlja barem dva puta godišnje.
